Yorucu ama heyecanlı bir aşk filmi: Aşk

Yorucu ama heyecanlı bir aşk filmi: Aşk

2012 Cannes Film Festivali’nden büyük ödül Altın Palmiye ile dönen ”Aşk (Amour)”, ünlü yönetmen Michael Haneke’nin son çalışması. Fransız sinemasının ünlü isimlerinden Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Isabelle Huppert, Alexandre Tharaud yer alıyor.

Diger aşk filmlerinden farklı bir film olan ”Aşk” filmi ayrıca; ölüm, yalnızlık korkusu, yaşlılık sorunları ve Batı’daki dış dünyanın acımasızlığı ile Batı burjuva kültürünün yapaylığı üzerine önemli bir eser.

80’lerinde emekli ve eğitimli iki müzik öğretmeni olan Georges ve Anne, ilerlemiş yaşlarına rağmen geride kalan ömürlerini huzur ve mutluluk içerisinde geçiren bir çifttir. Ayrıca kendileri gibi müzisyen olan kızları Eva Avrupa’da onlarda uzakta ailesiyle yaşamaktadır.Yaşlı çiftin sakin hayatı bir gün Anne’nin kriz geçirip, boyundan aşağısının felç olması ile altüst olur. Georges sevgili karısına elinden geldiğince iyi bakar ama onun da yapabilecekleri sınırlıdır. Üstelik Anne’nin durumu git gide kötüleşmektedir. Georges çareyi en sonunda iki ayrı hemşire tutmakta bulur. Şimdi onca yıla yayılmış olan evlilikleri, bir kez daha bağlılık sınavı verecektir.Usta yönetmen Michael Haneke’nin son filmi olan yarı otobiyografik yapımın başrollerini Jean-Louis Trintignant ve Emmanuelle Riva paylaşıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir