Uzun ilişkinin sırrı

Uzun ilişkinin sırrı

İngiltere’de yüksek mahkeme yargıcı Sir Paul Coleridge’in kurduğu think-tank kuruluşu Marriage Foundation (Evlilik Vakfı) bebekten çok, bir kedi veya köpek sahibi olmanın ilişkinin uzun ömürlü olup olmayacağının işareti olduğunu belirtti. Evlilik ve ilişkiler üzerinde çalışma yapan kuruluş hukukçuluk firması Seddons’un gözetimi altında 3 bin 500 yetişkin üzerinde bir araştırma yaptı. Araştırmada ilişkilerin istikrarı analiz edildi.

İnsanlara örneğin ev satın almaları veya bir bankada ortak hesap açmalarının ilişkilerinin sürmesindeki etkisi soruldu. Ankete katılanların yüzde 80’i bebek ve ev sahibi olmalarının ilişkinin sürmesinde etkili olduğunu söyledi. Bir kedi ve ortak hesabın oranı ise yüzde 50 oldu.

Ama Marriage Foundation’dan Harry Benson bebeğin bir evcil hayvandan yüksek çıkmasının doğal olduğunu söyledi ve ABD’de istatiksel araştırmaların yanlış önermeye götürdüğü sonucunun çıkmasını hatırlattı. Benson “Birlikte yaşayan çiftlerin üzerinde yapılan araştırmada ilişkinin uzun ömürlü olmasında evcil hayvanların bebeklerden daha etkili olduğu kesin. Bizim araştırmamızda bebekler en üstte çıktı. Bebekler büyük taahhüt ama illa gerekli bir şey değil” dedi.

Benson yaptığı açıklamada “Eğer bir bebeğiniz varsa bir vaatte bulunuşsunuz demek, bu da daha çok ‘zorlama vaat’ veya adanmış vaat anlamına gelir. Adanmış vaatler de ilişkilerin sürmesinde ne kadar başarılı olabilir” dedi.

Seddons’ta aile avukatlığı yapan Deborah Jeff “Bir bebeğin olması bir vaadin işareti ama çocukları olan birçok çift de ayrılıyor. Yasal bir zorunluluk olmadan çiftlerin çocuk büyütmesi daha mutlu ediyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir