Mutlu ilişkinin sırları

Mutlu ilişkinin sırları

milliyet.com.tr yazarı Nilgün Aktaş, çiftlerin ilişkilerinde yaptıkları hataları ve düzeltmeleri gereken noktalarını yazdı…

 

 

 

 

 

Birçok çiftin düştüğü en temel hata, karşısındaki kişiyi sevmesi, ona değer vermesine rağmen bunu ifade edemiyor olması.

İlişkiyi besleyen ve geliştiren en önemli unsurlardan biri, olumlu hislerin ifade edilebilmesi ve gösterilebilmesidir.

Duygusal ilişkilerde ustalaşabilmek için karşınızdaki insana karşı kırıcı, aşağılayıcı ve yargılayıcı olmamanız en olmazsa olmaz şartlardan.

İstemeden bu şekilde davrandığınızda yapılması gereken en önemli şey, hemen bu hatayı onarmak, eşinizin gönlünü almak , daha önemlisi ise, bir daha böylesi bir davranışı asla tekrarlamamak.

İlişkilerin daha mutlu, huzurlu ve uyumlu sürdürülebilmesi için odaklanmamız gereken üç alan var.

1. Arkadaşlık ve yakınlık kurabilmek2. Tartışmaların yapıcı ve geliştirici olmasını sağlayabilmek3. Birlikte ortak anlam ve amaçlar geliştirebilmek

Bu üç alanı geliştirmek ilişkiyi daha uyumlu ve mutlu sürdürmeye yardım eder.

Yapılan bir araştırmaya göre kadınlar, eşlerinin taleplerini karşılamakta çok daha başarılı ve yapıcı. Erkekler ise zorlanan ve bunu yapmamak için mazeretler üreten taraf.

Kadınlar son yıllarda bir ilişkiye başlama ve bağlanma konularında daha temkinliler.

Bir ilişki yaşamak veya evlenmek eskisi kadar önemli değil kadınlar için. İlişki içinde istismara uğrayan kadınlar, ilişkide kalmak zorunda olmadığını, ayrılmak gibi bir şansı olduğunun farkında.

Erkekler ise artık sadece evin geçimini sağlamanın sağlıklı bir ilişki için yeterli olmadığının farkındalar. Hayat arkadaşına destek olan, onun için iyi bir yol arkadaşı, iyi bir baba, eş olması gerektiğini bilen ve bu şekilde davranmaya çalışan erkeklerin oranı, geçmiş yıllara göre artış göstermektedir. 

A.Nilgün AktaşNLP Uzmanı & Profesyonel Yaşam ve İlişki Koçu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir