İnsan neden kendinden küçük biriyle olmak ister

İnsan neden kendinden küçük biriyle olmak ister

 

“Kendinden yaşça büyük kadınla evlenen erkek zengin olur” deyişini “Yaşça küçük olan kadınla evlenen erkek zengin olur” ile değiştiriyorum dersem güler geçersiniz, biliyorum. Kadın penceresinden bakıldığında da kocasını beşikte büyüten kadınların daha zeki olduğu söylenir. Hatta yapılan bir araştırmanın sonucuna göre, 40-69 yaş arasındaki her 3 kadından biri kendinden 10 yaş ya da daha küçük erkeklerle birlikte oluyor ve 50 yaşındaki her 8 kadından biri 40’lı yaşlarda erkekleri tercih ediyor. İşte bu da zekamızın üstünlüğünün ispatıdır.Kadınların bunu tercih etmelerindeki esas neden ilişkide güçlü olmak gibi görünse de asıl nedenler arzu edilen dinamiklik, hareket ve önemsenmek.

 Kadınların yaşça küçük erkeklerden gelecekle ilgili bir garanti beklememesi ve sadece sosyal olarak ihtiyaçlarının karşılanması böyle bir tercih doğuruyor, kim bilir? Amaç belki de sadece arkadaşlık, eğlence ve mutlu olmak. Bazı kadınlar ise kendisiyle daha çok ilgilenen ve kariyerini ikinci plana atabilen bir erkek tercih ettikleri için bu yola başvuruyorlar. Bunu da genç erkeklerde yakalıyorlar.

Erkek neden yaşça büyük bir kadını tercih eder? Hoşsohbet, maddiyat ya da sosyal hayatta deneyim ve farklılık. Günümüzde aslında insanların çok da önemsemediği bir konu olan yaş, fiziksel cazibenin geri planına düştü. Çünkü artık insanlar biyolojik yaşı önemsemiyor. Hissettiği ve yansıttığı yaş önemini ciddi oranda artırdı. İşte bu tür ilişkiler bu bakışın bir sonucu.

Erkek gözünden bakalım bir de. 30 ila 40 yaşlarında, iyi bir iş sahibi çoğu erkek geçmişte yaşadığı hızlı özel yaşamından sıyrılıp sakin bir yaşamı tercih edebilir. Bir diğer sebep kişilik olarak olgun bir kadınla birlikte olmak istemesi olabilir. Belki daha az rastlanan bir sebep ise erkeklerin artık çocuk sahibi olmak istemeyişidir. İkili ilişkilerde ideal yaş farkı var mı ki biz bu konuyu böyle irdeliyoruz? Eğer buna mantık çerçevesinden bakarsak bir rakam söyleyebilirdim. Fakat birlikteliklerin çoğunluğu duygusal gelişir. Duygularda idealler yoktur,net değildir, hatta özneldir. Öyleyse diyebilirim ki ideal yaş farkı yoktur.

Her iki cinsiyette de belki esas neden güven ihtiyacıdır. Çünkü hayatında kendisinden daha deneyimli bir kişinin varlığı kişiye güven verir. Yaşı ilerlediğinde büyümeyen erkek, büyüdükçe anneleşen kadından kaçtığı için tabii ki genç bir eş tercih eder. Anne olan kadın ise bakıp büyütecek genç bir erkek arayışındadır.

Erkeklerin teenage/ küçük sevgili tercihindeki sebeplerinden biri de hakimiyet kurabileceği bir kızla birlikte olmak, yönetmek ve bayrağı elde tutmak bir diğer neden sayılabilir.

Sonuç ne olursa olsun önemli olan aşksa, sevgiyse, hoşlanmaksa yaş hep ikinci planda. Önemli olan güzel vakit geçirmek, mutlu olmak, zemini kayganlaştırmadan hayattan zevk almak.

Op. Dr. Gökçen Erdoğan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, İlişki Terapisti

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir