Hazımsızlık ve Çözüm Yolları

Belirtiler

-Karın üst kısmında doygunluk hissi.
-Yanma hissi.
-Bulantı hissi.
-şişkinlik hissi, geğirme ile geçer.

Hazımsızlık özellikle yemek yendikten sonra karındaki huzursuzlukların birçok belirtisi için kullanılan genel bir terimdir. Hazımsızlık kendi başına bir hastalık değildir. Herkesin zaman zaman hissettiği yaygınca görülen bir durumdur. Bazı kişiler belirli meyvaları yediklerinde diğerleri bazı içkilerden bunu hissederler. Bir diğer grupta ise bu şikayete hergün rastlanır. Bütün araştırma ve deneylere rağmen hazımsızlığın özel bir sebebi bulunamamıştır. Gene de aldırmazlık etmeyip uzun süren durumlarda bunun gastrit, ülser, kanser veya safrakesesi hastalıkları gibi ciddi bir soruna işaret ettiğini düşünerek gerekli araştırmayı yapmalısınız.

Teşhis

Hazımsızlık belirsiz bir tanımdır(bu nedenle belirtileri tam olarak saptamanız çok önemlidir). Doktorunuz rahatsızlığı tarif etmenizi isteyecektir. Rahatsızlık tipik olarak nerede olmaktadır? Yemeklerden önce, yemek sırasında, yemekten hemen sonra ya da birkaç saat sonra mı ortaya çıkmaktadır? Hazımsızlığa, sindirim sistemindeki herhangi bir yerin sorunları yol açabileceği için, bu sorular, doktorunuzun etkilenen bölgeyi tam olarak saptama yönündeki ilk girişimidir.
Örneğin, rahatsızlık göbeğin altındaysa, yemek borusunda, midede, oniki parmak barsa-ğında ya da safra kesesinde bir sorun olma ihtimali azdır. Ancak, rahatsızlık göbeğin üzerindeyse, hazımsızlık belirtilerine benzeyebilen diğer rahatsızlıkların varolmadığından emin olmak için bu bölgelerin daha fazla muayene edilmesi gerekebilir.

               Hazımsızlık hastalığını varsa aşağıdaki ürün size ciddi anlamda faydalar sağlayabilir.  Hazımsızlık ve Çözüm Yolları


Karkim F19

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir