Balgam ve Balgam Söktürücü

Çeşitleri ve sebepleri:
1. Sümüksü : Berrak, pelte gibi ve üst kısmı deterjanlı su gibi köpüklüdür. Had ve müzmin bronşitte (hava boruları ve akciğerlerin tahriş ve iltihabı) cerahatlenme yoksa görülür.
2. Sümüksü – cerahatli: Yukarıdaki gibi madde ile cerahatin karışımıdır. Bulanıktır. En sık görülen balgam şeklidir. Bronşitin mikrop kaptığını ve tedaviye lüzum olduğunu gösterir.
3. Cerahatli: Hemen hemen yalnız cerahatten ibarettir. Mikrobun cinsine göre sarı veya yeşil olabilir. Had veya müzmin bronşit, bronş genişlemesi, verem ve zatürreede görülür.
Çok yapışkan: Bazen ufak pulları ihtiva eder, bunlar ufak bronşların içindeki tıkaç gibi maddelerdir. Göğüste dolgunluk hissedilir. Astım’da da bu tip balgam görülür.
Zatürree’de de koyu bir balgam çıkar; pas renginde olup yer yer kanlıdır, bronşit safhasında yapışkan ve köpüklüdür.
4. Kanlı balgam: Bronşit veya boğmaca öksürüğü veya herhangi bir şiddetli öksürük, verem, (Şimdi çok azalmış olup tedavisi de kolaylaşmıştır). Akciğer kanseri.

NOT : 
Balgamdaki kan akciğerden gelmeyebilir. Burun kanaması veya mideden gelen kan balgamla karışabilir. Sulu, köpüklü koyu kırmızı veya erik suyu manzarasında : öksürük, kilo kaybı ve çabuk yorulma da varsa akciğer kanserinden ileri gelebilir.

Sulu, pembe, köpüklü nefes alma zorluğu ve başka belirtiler de varsa: astımda olduğu gibi akciğerde su toplanması hali. Kalp hastalıkları. Çok fazla miktarlarda, meselâ bir bardak dolusu, sabahları özellikle yere eğilince çıkıyorsa, bronş genişlemesi ve verem akla gelir. Muhtemelen akciğerde bir kovuk vardır ve geceleri cerahat ye balgamla dolmaktadır.

5. Siyah veya gri: Şehirde oturanlarda görülür, sisle daha kötüleşir.
6. Yalancı balgam : Burun, sinüsler, boğaz ve mideden gelen sümük, cerahat ve kan yanlışlıkla balgam zannedilebilir. Balgam ancak öksürükle bronşlardan ve akciğerlerden gelir.

     Bu konudaki sorunlarınız gidermek için alt kısımdaki Balgam Söktürücülere bakmalısınız .Balgam ve Balgam Söktürücüler                                            

Karkim

İsveç İksiri

China Oell

Aktar İsveç İksiri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir